Autorzy

Archiwum

Tematy

Split payment - czy rachunek VAT trzeba zgłosić fiskusowi?


Burza wokół split payment nie cichnie. Nowy mechanizm już działa, wraz z wejściem w życie z dniem 1 lipca 2018 r. nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W skrócie split payment polega na tym, że kwota netto widoczna na fakturze płatna jest na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, natomiast kwota podatku VAT wynikająca z tejże faktury, płatna jest na rachunek VAT, prowadzony dla rachunku rozliczeniowego przedsiębiorcy.

 

Bank, który prowadzi rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, ma obowiązek utworzyć i prowadzić rachunek VAT dla rachunku rozliczeniowego automatycznie, bez ingerencji przedsiębiorcy. W efekcie, do danego przedsiębiorcy przyporządkowany zostaje kolejny rachunek bankowy.

 

Czy rachunek VAT trzeba zgłosić?

Należy zwrócić uwagę, że art. 5 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wskazuje, iż zgłoszenie identyfikacyjne podatnika obejmuje m.in. „wykaz rachunków bankowych”. Co więcej, art. 9 tej samej ustawy nakłada obowiązek aktualizacji danych w ciągu 7 dni daty ich zmiany. Z brzmienia przepisów jasno wynika, że istnieje obowiązek zgłoszenia nowego rachunku VAT.

 

W tym miejscu można by zakończyć ten wpis, gdyby nie jeden szkopuł. Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na pytanie Dziennika Gazety Prawnej przyznało, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku zgłaszać rachunku VAT fiskusowi. Ukazało się wiele publikacji powołujących się na takie stanowisko Ministerstwa, że rachunek VAT stanowi wyjątek od przytoczonych powyżej przepisów.

 

Na poparcie stanowiska Ministerstwa można przytoczyć argument, że przecież skorzystanie ze split payment jest dobrowolne, a obowiązkowe stanie się dopiero od 1 stycznia 2019 roku. W poprzednim wpisie zostało jednak wskazane, że split payment może stać się w niedługim czasie powszechną praktyką.

 

Jak znaleźć wyjście z sytuacji?

Przy z pozoru łatwej sprawie, pojawia się zatem dużo wątpliwości. Przepisy jasno stanowią o obowiązku zgłoszenia każdego rachunku bankowego, nawet takiego, który ma posłużyć przez jeden dzień. Co więcej, od wypowiedzi Ministerstwa Finansów dla Dziennika Gazety Prawnej, nie doczekaliśmy się żadnego oficjalnego stanowiska, które potwierdzałoby brak obowiązku zgłoszenia. Poza tym wielką niewiadomą jest, jak do braku zgłoszenia rachunku VAT odniosą się sami urzędnicy.

 

Zgłoszenie rachunku VAT w świetle obecnie obowiązujących przepisów jest obowiązkowe. W świetle wyjaśnień Ministerstwa Finansów brak takiego zgłoszenia nie powinien jednak rodzić dla podatników negatywnych skutków prawnych. Należy jednak pamiętać, że wyjaśnienia Ministerstwa Finansów udzielnone Dziennikowi Gazecie Prawnej nie mają charakteru wiążącego i nie zapewniają podatnikowi ochrony prawnej, podobnie jak informacje uzyskane na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.   

 

 

4 lipca 2018 12:02

Kacper Sołoniewicz

Komentarze: 1

Dodaj komentarz:



45 + 36 =

Heniuu30 sierpnia 2018 16:02

Ale jeśłi ktoś nie korzysta z tego rahcunku i nie ma takiego zamiaru to nie trzeba nic zgląszać :) Zapomnieliście, że split payment to zupełnie dobrowolna pułapka na myszki?

×

Autorzy:


Michał Sroczyński

Michał Sroczyński

Kacper Sołoniewicz

Kacper Sołoniewicz

Tematy:


Archiwum: