Autorzy

Archiwum

Tematy

Czy powołanie się na prostytucję uchroni przed opodatkowaniem dochodów nieujawnionych?


W świadomości podatników cały czas obowiązuje mit o bardzo prostym sposobie na wytłumaczenie się z tzw. dochodów nieujawnionych. Wynika to z faktu, że w ustawach podatkowych obowiązuje przepis, że opodatkowaniu nie podlegają czynności które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, a taką czynnością jest prostytucja. Dlaczego zatem prawie nikt z tego nie korzysta? Dlaczego zatem nie wszyscy się na to powołują? W świadomości społecznej istnieje wyobrażenie że jedyną barierą w powołaniu się na takie czynności jest poczucie wstydu i zażenowania. Nic bardziej mylnego.

 

Gdzie tkwi w takim razie problem?

Problem polega na tym, że o ile przychody z prostytucji faktycznie nie podlegają opodatkowaniu, o tyle podatnik musi udowodnić (za okresy wcześniejsze uprawdopodobnić), że świadczył tego typu usługi. Przy czym należy pamiętać, że uprawdopodobnienie a tym bardziej udowodnienie nie może polegać na wskazaniu prostytucji jako źródła przychodów. Organy w tej sytuacji żądają wskazania miejsc, kwot, danych klientów i nie można odmówić ich działaniu zasadności. Można być pewnym, że wskazani świadkowie zostaną przesłuchani na tę okoliczność.

 

Interpretacje indywidualne

Podatnicy występowali nawet w tym zakresie interpretacje indywidualne. Media znów wskazywały na możliwość powołania się na prostytucję, jednak nie dostrzegły jednego szczegółu. W interpretacjach wskazywano, że posiada się dowody na świadczenie prostytucji w odpowiedzi organy twierdziły, że posiadane przychody z prostytucji faktycznie nie podlegają opodatkowaniu jeżeli faktycznie posiada się dowody które jednoznacznie wskazują na świadczenie takich usług. Mimo uczestnictwa w wielu postępowaniach w zakresie dochodów nieujawnionych nie jest mi znany przypadek gdy ktoś kto faktycznie nie osiągał przychodów z prostytucji przedstawił wiarygodne dowody na tę okoliczność. Takim dowodem nie jest w żadnym przypadku korzystna interpretacja indywidualna. Interpretacja indywidualna uchroni od dochodów nieujawnionych jeśli podatnik który o nią wystąpił faktycznie posiada dowody na uzyskiwanie przychodów z prostytucji.

 

Nic się nie traci? Nic bardziej mylnego

Ok, wiadomo już że szanse powodzenia są minimalne. Wielu podatników wychodzi jednak z założenia a czemu nie spróbować? Przecież nic się nie traci. Nic bardziej mylnego. Podatnik który powoła się na prostytucję, a okoliczność ta się nie potwierdzi, traci wiarygodność. Oznacza to, że każdy kolejny dowód będzie rozpatrywany w kontekście tego, że podatnik najpierw powołał się na prostytucję, a później się z tego wycofał lub udowodniono mu, że kłamał. Może w sytuacji gdy podatnik nie ma żadnego wytłumaczenia na dochody nieujawnione powołanie na prostytucję bardziej już mu nie zaszkodzi jednak znam wiele przypadków gdy podatnicy mając dowody na pochodzenie majątku powołują się w pierwszej kolejności na prostytucję? Czemu tak robią? Ulegają wierze w mit i liczą, ze to szybko i w całości zakończy sprawę. Natomiast po skompromitowaniu się powoływaniem się na prostytucję która nie miała miejsca podatnik taki przedstawia kolejne dowody, które na podstawie całokształtu okoliczności uznawane są za niewiarygodne podczas gdy w sytuacji braku wcześniejszego powołania się na prostytucję ich wiarygodność byłaby zdecydowanie większa. Również w tym zakresie trudno odmówić logiki działaniom organów. Skoro ktoś miał dowody wskazujące na źródło pochodzenia majątku to po co powoływałby się na prostytucję? Organ nie da wiary wyjaśnieniom, że tak doradził kolega czy ktoś na forum w internecie.

 

 

Postępowanie w zakresie dochodów nieujawnionych jest szczególnym rodzajem postępowania, które wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe postępowania, w którym każde błędne działanie ma dużo poważniejsze skutki niż w innych postępowaniach, a największym zagrożeniem dla podatnika jest on sam i jego nieprzemyślane działania jak np. powoływanie się na prostytucję. W tego typu postępowaniach ważne jest by jak najwcześniej korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika np. doradcy podatkowego.

 

Potrzebujesz indywidualnej porady? Wyślij do mnie wiadomość na adres msroczynski@indywidualnekancelarie.pl.


3 stycznia 2018 12:24

Michał Sroczyński

Komentarze: 0

Dodaj komentarz:38 + 17 =
×

Autorzy:


Michał Sroczyński

Michał Sroczyński

Kacper Sołoniewicz

Kacper Sołoniewicz

Tematy:


Archiwum: